
Miejsce Aktywności Mieszkańców ul. Wielicka 79 (Osiedle Kabel)
Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa
Realizator: Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, www.bis-krakow.pl
Dlaczego tworzymy Miejsce Aktywności Mieszkańców?
Tworzymy MAM, ponieważ zależy nam na budowaniu silnej, zintegrowanej społeczności lokalnej. Chcemy, żeby mieszkańcy i mieszkanki os. Kabel mieli miejsce, w którym mogą się spotkać, lepiej poznać, działać razem i czuć się częścią wspólnoty.
MAM ma być przestrzenią, która sprzyja relacjom, współpracy i zaangażowaniu – miejscem, gdzie każdy może poczuć się ważny, bezpieczny i mieć realny wpływ na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu. Wierzymy, że wspólne działania i rozmowy budują społeczeństwo oparte na współodpowiedzialności, zaufaniu i wzajemnym wsparciu.
Co robimy?
MAM na os. Kabel dopiero zaczyna swoją działalność, dlatego skupiamy się na budowaniu widocznej, otwartej przestrzeni dla lokalnej społeczności. Tworzymy miejsce, w którym mieszkańcy i mieszkanki mogą się spotkać, porozmawiać, lepiej poznać sąsiadów i sąsiadki, a także wspólnie działać na rzecz swojej okolicy. Organizujemy pierwsze spotkania, rozmowy, działania sąsiedzkie i małe wydarzenia, które sprzyjają integracji i budowaniu relacji. Zachęcamy mieszkańców do współtworzenia tego miejsca – dzielenia się pomysłami, potrzebami i inicjatywami. Wspieramy też współpracę z instytucjami i pomagamy przekładać sąsiedzkie potrzeby na konkretne działania, które poprawiają jakość życia na osiedlu.
Formalności?
Minimalne! Aby zorganizować wydarzenie, wystarczy przyjść, zadzwonić lub napisać do nas, nasze animatorki poinformują o dalszych krokach.
Chcesz wiedzieć więcej? Jesteś osobą o szczególnych potrzebach? Jak możemy pomóc Ci wziąć udział w naszych aktywnościach?
Zapraszamy!
1. Przyjdź na herbatkę i poznajmy się – jesteśmy otwarci
poniedziałek, piątek od 10.00 do 16.00
wtorek, środa, czwartek od 14.00 do 20.00
2. Odwiedzaj nasz profil FB, u góry zawsze znajdziesz podpięty nasz aktualny harmonogram www.facebook.com/MAMWielicka
3. Napisz: mamkabel@bis-krakow.pl
4. Zadzwoń w naszych godzinach funkcjonowania na nr. 796 057 111
HARMONOGRAM
Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.
Harmonogram Miejsca Aktywności Mieszkańców Wielicka 79
19-25 maja 2025
PONIEDZIAŁEK 19 maja: do MAM-u zaprasza Tereska
Godz. otwarcia: 10.00 – 16.00
12:00 – 13:00 Gimnastyka mózgu – zajęcia dla seniorek i seniorów
WTOREK 20 maja: do MAM-u zaprasza Olga
Godz. otwarcia: 14.00 – 20.00
17:00 – 18:00 Five o’clock – konwersacje po angielsku
18:00 – 19:00 Pilates (zapisy: mamkabel@bis-krakow.pl lub tel. 796 057 111)
18:00 – 20:00 Wspólna gra w scrabble i planszówki
ŚRODA 21 maja: do MAM-u zaprasza Ania
Godz. otwarcia: 14.00 – 20.00
17:30 – 18.30 Nordic Walking – sąsiedzki spacer po okolicy
18.00 – 19:30 Sąsiedzki Klub Książki – „Trąbka do słuchania” Leonory Carrington
CZWARTEK 22 maja: do MAM-u zaprasza Tereska
Godz. otwarcia: 14.00 – 20.00
18:00 – 20:00 Sąsiedzkie szachy
18:00 – 20:00 Sąsiedzki brydż
PIĄTEK 23 maja: do MAM-u zaprasza Tereska
Godz. otwarcia: 10.00 – 16.00
9:30 – 10:30 UWAGA, ZMIANA GODZINY! Nordic walking – sąsiedzki spacer po okolicy, można od nas pożyczyć kijki!
11:00 – 12:00 Zajęcia ruchowe dla seniorów (zapisy: mamkabel@bis-krakow.pl lub tel. 796 057 111)
SOBOTA 24 maja
Godz. 10.00 – 12:00 Pierwszy Sąsiedzki Turniej Układania Kostki Rubika zainicjowany przez jednego z naszych młodych mieszkańców, Krzyśka
(zapisy: mamkabel@bis-krakow.pl)
Godz. 12:00 – 15:00 Jak działać sąsiedzko? – kącik MAM na Czwartym Pikniku Sąsiedzkim na Osiedlu Kabel
NIEDZIELA 25 maja
Godz. 11.00 Zajęcia zapaśnicze. UWAGA: sala w Unity Jiu Jitsu, ul. Wielicka 42, (zapisy: mamkabel@bis-krakow.pl)
Chcesz zorganizować u nas wydarzenie? Potrzebujesz informacji, wsparcia? Odwiedź nas na Wielickiej 79a, napisz: mamkabel@bis-krakow.pl lub zadzwoń: tel. 796 057 111
Odwiedzaj też nasz profil FB, u góry zawsze znajdziesz podpięty nasz aktualny harmonogram: https://www.facebook.com/MAMWielicka/
Jesteś osobą o specjalnych potrzebach? Daj znać, jak możemy Ci ułatwić uczestniczenie
w spotkaniach: mamkabel@bis-krakow.pl
MIEJSCE AKTYWNOŚCI MIESZKAŃCÓW
Kraków, ul. Wielicka 79
Preambuła
Dlaczego tworzymy Miejsce Aktywności Mieszkańców?
Wierzymy w moc współpracy, wspólnoty i sąsiedztwa. Wiemy, że każdy ma unikalne zdolności, umiejętności i pasje, którymi może podzielić się z innymi i sprawiać, że życie staje się lepsze.
Co to jest Miejsce Aktywności Mieszkańców?
To przestrzeń otwarta na różnorodne sąsiedzkie inicjatywy dla osób w każdym wieku. Miejsce, gdzie można się spotkać i porozmawiać, zorganizować zajęcia, warsztaty, prelekcje, wykłady, obmyślić własny projekt społeczny.
Jak działa Miejsce Aktywności Mieszkańców?
-
Udostępniamy mieszkankom i mieszkańcom nieodpłatnie przestrzeń do działania.
-
Animujemy i organizujemy działania i akcje społeczne.
-
Pomagamy mieszkankom i mieszkańcom w realizacji ich przedsięwzięć.
-
Pomagamy zdobywać dodatkowe środki na działania.
-
Zapraszamy organizacje pozarządowe do prowadzenia działań dla mieszkanek i mieszkańców.
-
Wspieramy aktywność obywatelską, np. petycje, inicjatywy lokalne, budżety
-
obywatelskie, konsultacje społeczne.
Wartości jakimi się kierujemy:
Wspólnota Różnorodność Sąsiedztwo Dialog Zaufanie Otwartość Kreatywność Neutralność światopoglądowa
Regulamin
Postanowienia ogólne
-
Operatorem Miejsca Aktywności Mieszkańców (MAM) jest Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych w ramach realizacji zadania publicznego „Miejsce Aktywności Mieszkańców Wielicka 79” finansowanego ze środków Miasta Krakowa. Lokal, w którym realizowane jest zadanie, udostępnia Spółdzielnia Mieszkaniowa Kabel.
-
Przestrzeń w Miejscu Aktywności Mieszkańców jest udostępniana mieszkańcom i mieszkankom, organizacjom pozarządowym oraz innym podmiotom nieodpłatnie.
-
Udostępnianie pomieszczeń i organizacja wydarzeń odbywających się w przestrzeni MAM są dla uczestników i uczestniczek nieodpłatne.
-
Wydarzenia odpłatne (np. garażowa wyprzedaż sąsiedzka), jeżeli są zgodne z celami i zasadami MAM mogą się odbywać za zgodą Operatora.
-
W MAM nie zgadzamy się na palenie papierosów, spożywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, oraz przebywanie osób znajdujących się pod ich wpływem. Takie osoby będą zdecydowanie wypraszane.
-
MAM jest strefą neutralną politycznie i religijnie.
-
Prowadzone na terenie MAM zajęcia i aktywności muszą być zgodne z prawem.
-
W MAM obowiązują nas aktualne zasady sanitarne publikowane przez władze państwowe.
Udostępnianie pomieszczeń i organizacja wydarzeń
-
Do dyspozycji są dwa pomieszczenia – sala na dole i sala na antresoli. Nie oddzielają ich drzwi ani izolacja dźwiękowa. Są to czynniki, które należy wziąć pod uwagę, organizując wydarzenia odbywające się w tym samym czasie.
-
Nad rezerwacją pomieszczeń i kalendarzem działań czuwa Operator – Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych. W kalendarzu zapisujemy działania jednorazowe i cykliczne.
-
Pomieszczenia udostępniane są bezpłatnie, po zgłoszeniu przez: formularz internetowy dostępny na stronie [miejsce na link] lub formularz papierowy dostępny w MAM, osobiście podczas dyżuru w MAM u animatorki, bądź telefonicznie godzinach funkcjonowania MAM pod nr tel. +48 796 057 111.
-
W zgłoszeniu należy podać: datę, godziny, rodzaj sali, nazwisko i dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za organizację wydarzenia, potrzebny sprzęt, przybliżoną tematykę, liczbę odbiorców, a także informację o dostępności wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami lub specjalnymi potrzebami.
-
Wydarzenia zgłaszamy do 20-ego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym planowane jest wydarzeniem oraz nie mniej niż 14 dni przed planowanym wydarzeniem, aby Operator miał możliwość je zaakceptować i wysłać potwierdzenie lub poprosić o dokonanie zmian.
-
Minimum 14 dni przed pierwszym wydarzeniem, nowa osoba organizująca wydarzenie jest zobowiązana umówić się z animatorką MAM na krótkie spotkanie wprowadzające, w formie stacjonarnej (w godzinach funkcjonowania MAM), ewentualnie zdalnie w dogodnym dla obu stron terminie.
-
Korzystanie z sal w sposób spontaniczny jest możliwe wyłącznie w godzinach otwarcia pomieszczeń MAM i w obecności osoby opiekującej się w tym czasie MAM.
-
Możliwa jest organizacja wyłącznie wydarzeń otwartych na społeczność/inne osoby. Pierwszeństwo mają wydarzenia organizowane przez mieszkańców i mieszkanki dla mieszkańców i mieszkanek. Uczestnictwo jest otwarte pod warunkiem zachowania liczby osób pozwalającej na komfortowe przeprowadzenie zajęć i bezpieczne pod względem sanitarnym. Liczbę osób określa organizator.
-
Osoba organizująca (dalej: Organizator/ka) dba o zachowanie uczestników i uczestniczek i zwraca uwagę na łamanie norm społecznych i tego regulaminu. Może wyprosić osoby, które robią to uporczywie.
-
Po spotkaniu należy uporządkować przestrzeń spotkania: ustawić meble, przywracając stan zastany, odłożyć na miejsce wykorzystywane przedmioty i urządzenia, usunąć powstałe zabrudzenia.
-
Wyposażenie znajdujące się w MAM-ie jest przeznaczone do wspólnego użytku. Zachęcamy do korzystania z dostępnych przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem. Osoby, które doprowadzą do zniszczenia sprzętu, wyposażenia lub innego mienia w MAM ponoszą odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody.
-
Uczestnicy i uczestniczki mogą częstować się herbatą i kawą oraz korzystać z naczyń. Po skończonym spotkaniu naczynia należy po sobie umyć.
-
Wydarzenia mogą być też organizowane przez organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje, w tym Spółdzielnię Mieszkaniową KABEL, władze miasta Krakowa. Pierwszeństwo mają wydarzenia adresowane do mieszkańców/mieszkanek osiedla Kabel i okolic.
-
Wydarzenia mogą być dokumentowane, jeśli zgodzą się na to osoby w nich uczestniczące (fotograficznie, listą obecności).
-
Mieszkańcy i mieszkanki mogą proponować wydarzenia i z pomocą Operatora znaleźć osoby i zasoby do ich organizacji.
Udział dzieci i młodzieży
-
Dzieci i młodzież mogą być uczestnikami i uczestniczkami zajęć lub ich organizatorami i organizatorkami.
-
Animatorki i organizatorzy spotkań nie pełnią opieki nad dziećmi i młodzieżą i nie ponoszą za nie odpowiedzialności w trakcie ich udziału w aktywnościach w MAM.
-
Dzieci w wieku do lat 7 przebywają w MAM pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.
-
Dzieci w wieku 7-13 mogą brać udział w zajęciach samodzielnie, jeśli są na to gotowe, a rodzice lub prawni opiekunowie wyrażą na to pisemną zgodę (rodzic lub opiekun zostawia wtedy numer telefonu, pod którym będzie dostępny).
-
Młodzież powyżej 13 roku życia bierze udział w wydarzeniach za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego (wyrażoną na piśmie). Zgoda może być jednorazowa lub długoterminowa.
-
W MAM obowiązują Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży przyjęte przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych, dostępne u animatorek. Obsługa oraz wolontariusze mający do czynienia z nieletnimi są weryfikowani w odpowiednich rejestrach przestępstw.
Wolontariat
-
Osoby, które deklarują czynne i regularne zaangażowanie mogą podpisać umowę wolontariatu. Ogólny wzór umowy dostępny jest u Operatora. Operator wystawia zaświadczenia o odbytym wolontariacie i na życzenie – referencje.
-
Umowa określa szczegółowo zakres obowiązków i odpowiedzialności. Jest on ustalany indywidualnie za porozumieniem stron (w zależności od zasobów osobowych i czasowych, talentów i możliwości).
-
W wolontariat może się zaangażować także młodzież:
od 13 roku życia podpisują umowę za pisemną zgodą rodzica/opiekuna prawnego,
do 13 roku życia - umowę podpisuje rodzic/opiekun prawny.
-
Wsparciem dla wolontariuszy i wolontariuszek jest koordynatorka projektu.
-
Wolontariusze i wolontariuszki mogą uczestniczyć w integracji i warsztatach specjalnych, które są dla nich przygotowywane.
-
Wolontariusze i wolontariuszki działają na rzecz sąsiadów w MAM-ie i poza nim.
Zał. nr 1 do regulaminu
Szczegółowe przepisy porządkowe
-
Na terenie MAM zabrania się:
-
palenia tytoniu;
-
spożywania alkoholu, stosowania substancji psychoaktywnych oraz bycia pod ich wpływem;
-
wynoszenia sprzętu i przedmiotów będących własnością MAM poza teren obiektu;
-
przebywania osób nieuprawnionych;
-
używania urządzeń wytwarzających nadmierny hałas;
-
agitacji politycznej, działalności formacji religijnych oraz działalności komercyjnej;
-
ingerowania w sieć informatyczną i oprogramowanie;
-
umieszczania znaków i napisów w dowolnych miejscach na terenie obiektu;
-
odstępowania użyczonego pomieszczenia i sprzętu innym osobom lub podmiotom.
-
Osoby zachowujące się agresywnie lub wykazujące się znacznym brakiem kultury osobistej będą wypraszane z MAM.
-
Za naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu oraz ładu społecznego MAM uważa się:
-
korzystanie z mienia MAM w sposób, który może powodować uszkodzenia lub zniszczenia;
-
używanie urządzeń i sprzętu MAM niezgodnie z przeznaczeniem;
-
korzystanie z urządzeń i sprzętu MAM do celów prowadzenia działalności komercyjnej i prywatnej (poza działalnością statutową);
-
wynoszenie jakichkolwiek przedmiotów stanowiących własność MAM bez uzgodnienia;
-
zaśmiecanie pomieszczeń i otoczenia budynku MAM;
-
zachowania naruszające zasady współżycia społecznego.
-
W stosunku do osób, które dopuszczą się naruszenia niniejszego Regulaminu będą stosowane następujące środki:
-
przeprowadzenie rozmowy pouczającej przez obsługę MAM;
-
w przypadku popełnienia czynów karalnych określonych w Kodeksie Karnym zawiadomienie przez Koordynatora bądź obsługę MAM, odpowiednich organów ścigania.
REGULAMIN SĄSIEDZKIEGO TURNIEJU W UKŁADANIU KOSTKI RUBIKA
Postanowienia ogólne:
1. Sąsiedzki turniej w układaniu kostki Rubika organizowany jest przez Fundację Biuro Inicjatyw (zwaną dalej Organizatorem) w Miejscu Aktywności Mieszkańców Wielicka 79.
2. Konkurs skierowany jest do wszystkich zainteresowanych układaniem kostki Rubika, bez podziału na kategorie wiekowe.
3. Przed udziałem w Turnieju prosimy o zapoznanie się z Regulaminem MAM-u, dostępnym na stronie internetowej https://mam.bis-krakow.pl/miejsce-aktywnosci-mieszkancow-w-krakowie-os-kabel/
Organizacja:
1. Turniej odbędzie się w Miejscu Aktywności Mieszkańców Wielicka 79 w dniu 24 maja 2025 r., w godzinach od 10.00 do 12.00.
2. Chęć udziału w turniej należy zgłaszać za pomocą formularza zgłoszeniowego: bit.ly/Pelnoletni
UWAGA! W przypadku udziału w turnieju osoby niepełnoletniej formularz zgłoszeniowy wypełniany jest przez rodziców/opiekunów prawnych: bit.ly/Niepelnoletni
3. W przypadku osoby niepełnoletniej, przed udziałem w Turnieju rodzic/opiekun prawny dostarcza Organizatorowi podpisaną zgodę na przebywanie dziecka na terenie Miejsca Aktywności Mieszkańców Wielicka 79. Wzór zgody zostanie przesłany do rodzica/opiekuna prawnego drogą mailową na adres podany w formularzu zgłoszeniowym.
Zasady:
1. W ramach turnieju układana będzie kostka Rubika 3 x 3 x 3. Organizator zapewnia kostki do układania, zawodnicy mogą także przynosić swoje własne kostki.
2. Zadanie polega na ułożeniu kostki w jak najkrótszym czasie. Maksymalny czas na układanie kostki to 5 min.
3. Zabronione jest rozkładanie kostki na fragmenty oraz przekręcanie rogów.
4. Przed rozpoczęciem układania zawodnik może obejrzeć kostkę przez 15 sekund.
Przebieg turnieju:
Eliminacje:
1. Zawodnicy układają kostkę na czas, który liczony jest liczony za pomocą timera.
2. Każdy z zawodników ma prawo do trzech rund. Jako wynik liczony jest najkrótszy czas ułożenia kostki.
3. Do kolejnego etapu przechodzi 5 zawodników, którzy uzyskają najkrótszy czas układania kostki.
Finał:
1. Każdy z zawodników układa kostkę w trzech rundach. Jako wynik liczony jest najkrótszy czas ułożenia kostki.
2. Dla 3 zawodników, którzy ułożyli kostkę w najkrótszym czasie przewidziane są nagrody rzeczowe. Pozostali zawodnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa. Wylosujemy spośród nich także osobę, która otrzyma nagrodę – niespodziankę.
Postanowienia końcowe:
1. Regulamin może ulec zmianie w zależności od ilości zgłoszeń.
2. Zmiany publikowane będą na profilu facebook Miejsca Aktywności Mieszkańców Wielicka 79.
3. Wszelkie sytuacje sporne rozstrzyga Organizator.